Основне призначення баків з вбудованою мембраною - це уникнення аварійних ситуацій в ситеме постачання водою або опалювальної сітіеме. Мембранний бак, задіяний в такій системі виконує роль буфера. За своєю конструкцією такі баки являють собою розширювальну ємність, з вбудованою всередині гумовою мембраною , яка устанвливается в систему водопостачання.
Мембранні баки досить місткі. Коли подає насос запускається, тиск в системі в короткі терміни значно збільшується, в такий момент мембрана, вбудована всередині бака, розширюється, приймаючи на себе так звані гідроудар. Після стабілізації тиску, мембрана сжимается, оскільки на її зовнішні стінки діє тиск повітря, що знаходиться між внутрішніми стінками бака і зовнішніми стінками мембрани.
В опалювальних системах баки з вбудованою мембраною не менше затребувані, ніж в системах водопостачання. Адже всім відомо, що нагріваючись, рідкий теплоносій збільшується в об'ємі, тим самим тиск підвищується. В опалювальних системах функція мембранного бака грає досить важливу роль, оскільки котельне заводське обладнання має чітко позначені межі тиску, нехтуючи якими, легко подвергті дороге устаткування пошкоджень.
Мембранні баки больших об'ємів використовуються для накопичення запасу води, для постійного її наявності, в разі, якщо централізована подача здійснюється з перебоями.
Виробники мембранних баків приділяють велику увагу якості продукту, як правило такі баки дуже міцні, а вбудовані мембрани відрізняються високою зносостійкістю. Поверхні, які безпосередньо контактують з водою, мають полімерне покриттям, яке виключає процес іржавіння. Після тривалого користування, і виходу з ладу гумової мембрани, передбачена можливість легкої її заміни. Ціни на мембрани досить демократичні.
В основному мембранні баки для водопостачання відрізняються від баків для систем опалення кольором: синім і червоним відповідно.