Чи не багато користувачів, в процесі експлуатації, замислюються про ефективність використовуваної опалювальної системи, таке питання найбільш актуальне при її монтажі. Але мало хто знає що починаючи від запуску і першого дня використання, ефективність опалювальної системи з рідким теплоносієм неухильно падає, спочатку зовсім незначно, а згодом все більше і більше. Через кілька місяців постійної експлуатації, приблизно за один опалювальний сезон, її ефективність може знизиться на 10 відсотків. Причина цієї проблеми - відкладення на внутрішніх стінках трубопроводу і опалювальних радіаторів, іншими словами - накип, вона виникає в результаті впливу високих температур теплоносія. Несприятливо також впливають органічні опади, іржа, присутність повітря, у вигляді мікропухирців, в теплоносії, які притаманні будь-якої опалювальної системи, теплоносієм в якій виступає вода.
Визначення необхідності промивання системи.
Ні для кого не секрет що для того щоб будь-яке обладнання справно функціонувало - необхідно періодично проводити профілактичне обслуговування, не є винятком і система опалення. У вигляді профілактичних робіт для опалювальних систем періодично необхідно проводити промивку радіаторів, трубопроводів і стояків.
Для того щоб не залишилося сумнівів що Ваша система потребує промивки, можна проаналізувати деякі параметри, отже, промивка необхідна, якщо:
- Опалювальні радіатори нагріваються нерівномірно, в основному - гарячі зверху, а знизу холодні.
- Різниця температур підведених до батарей труб і самих батарей відчутно велика. У більшості випадків труби гарячі, а батареї - ледве теплі.
- Для прогрівання приміщення, отже для розігріву системи потрібно досить великий відрізок часу.
- З опалювального обладнання (наичаще з котла) лунають скрипучі, що гудуть чи інші дивні звуки)
- Помітно збільшилася витрата енергоносія.
- А також якщо Ви вирішили замінити котел на новий (наприклад ввести в експлуатацію котел, що працює на іншому виді палива) в уже змонтованої і використаної раніше опалювальній системі.
Способи промивання опалювальних систем.
Гідропневматичне. Має на увазі промивку системи водою і стиснутим повітрям з пульсуючим тиском. Особливо ефективно усуває різного роду відкладення: органічні, хімічні, технологічні, пісок і накип. Є досить ефективною і щадить до складових елементів трубопроводів і радіаторів. Для виконання вище описаної процедури потрібне спеціальне обладнання.
Мікробіологічна. Спосіб не вимагає спеціальних пристроїв і пристосувань, може виконуватися під час експлуатації системи. У теплоносій додається в позначених кількостях, з розрахунку на 1 л теплоносія, спеціальні очисники, вони є екологічно безпечними, але мають розпушують властивостями, розщеплюючи твердокрісталліческіе, масляні, грязьові, органічні та іншого роду відкладення. Такий спосіб супереффектівен, з його допомогою можна очистити внутрішні поверхні "до блиску", але можливе виникнення слабких протікання різьбових з'єднань - знадобиться дотягивание.
Пневматичний гідроудар. В цьому випадку потрібне спеціальне обладнання та кваліфіковані працівники. Принцип полягає в подачі на частки секунди гідропневматичного імпульсу. При цьому навантаження на інженерні мережі - мізерно мала, не більше 2% всієї сили імпульсу, так що бояться за цілісність вузлів не варто. Основна частка потужності спрямована саме на стовп теплоносія з відкладеннями. Найбільш ефективно і доречно такий спосіб себе проявив в очищенні старих систем з використанням чавунних радіаторів.
Хімічна. Має на увазі очищення із застосуванням хімічних реагентів, в більшості випадків застосуються розчини органічних і неорганічних кислот. Володіючи високою ефективністю і незаперечними перевагами (очищення всієї площі внутрішніх поверхонь, включаючи важкодоступні місця), має також деякі обмеження. Застосовувати хімічні препарати для очищення систем з ослабленими ділянками і вузлами з високим ступенем зносу, не рекомендується.
У деяких випадках потрібне застосування комплексного очищення - коли одним способом домогтися бажаного результату не вдається. Але використовуючи такий метод, слід обов'язково проконсультуватися з фахівцем.